Imieniny Aleksandry

Data Popularność
20. marca Najczęściej obchodzone
21. kwietnia
18. maja
2. października
Wyślij życzenia imieninowe

Aleksandra - znaczenie imienia

Imię Aleksandra to żeńska wersja imienia Aleksander, które ma swoje korzenie w języku greckim. Na gruncie polskim imię Aleksandra pojawiło się w XIV w. i dość szybko zyskało na popularności, która utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Aleksandra to osoba świetnie zorganizowana i ambitna. To urodzona liderka w życiu zawodowym, jak i prywatnym – nie ma problemu z tym, aby podporządkować sobie przyjaciół. Ola jest również uparta i wytrwale dąży do celu. Ma w sobie sporo energii, więc przy jej boku nie można narzekać na nudę.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Aleksandra to: Ola, Olusia, Oleńcia, Aluś, Oleńka.

 

Znane osoby noszące imię Aleksandra:

Aleksandra Szwed – polska aktorka

Aleksandra Kwaśniewska – żona byłego prezydenta RP

Alessandra Ambrosio – brazylijska modelka

Aleksandra Hamkało – polska aktorka

 

Imię Aleksandra w innych językach:

Alejandra (hiszp.), Alexia, Alexandra, Sandy (ang.), Alessandra (wł.).

 

Patronka

św. Aleksandra z Galacji – dziewica i męczennica chrześcijańska. Aleksandra urodziła się w miejscowości o nazwie Ancyra w Galacji. Na temat jej życia powstało wiele legend. Według jednej z nich została utopiona wraz z innymi dziewicami po odmówieniu wzięcia udziału w uroczystości z posągami pogańskimi, inna z kolei wspomina o torturowaniu i męczeńskiej śmierci świętej. Wspomnienie liturgiczne św. Aleksandry przypada na 20 marca.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Aleksandry jest 20 marca, ale swe święto może ona obchodzić również m.in. 18 maja.