Imieniny Stanisława

Data Popularność
5. maja
8. maja Najczęściej obchodzone
18. września
13. listopada
Wyślij życzenia imieninowe

Stanisław - znaczenie imienia

Stanisław to męskie imię wywodzące się jeszcze z czasów staropolskich, źródła podają, że było ono znane już w XI w., choć dopiero w XIV w. zyskało na popularności. Imię to można przetłumaczyć, jako „tego, który ma stać się sławny”. Osoba o imieniu Stanisław jest niezwykle zaradna. To lojalny przyjaciel i dobry pracownik, który z łatwością odniesie sukces w życiu zawodowym. Prywatnie Stanisław jest pomocny, a rodzinę otacza szczególną opieką. Niestety, lubi narzucać innym swoje zdanie i zazwyczaj uważa się za nieomylnego.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Stanisław: Stasio, Staszek, Stachu.

 

Znane osoby noszące imię Stanisław:

Stanisław Moniuszko – polski kompozytor

Stanisław Barańczak – polski poeta

Stanisław Baczyński – polski pisarz

Stanisław Sojka – polski muzyk

 

Imię Stanisław w innych językach:

Stanislas, Stanley (ang.), Stanislas (fran.), Stanislaus (niem.).

 

Patron

św. Stanisław ze Szczepanowa – polski biskup i męczennik. Żył w latach 1030-1079. Biskup słynął z pomocy innym, wstawiał się również za słabszymi u Bolesława Szczodrego. Naraził się królowi tym, że krytykował jego styl życia i to, jak traktuje poddanych. Według przekazów biskup został zamordowany podczas odprawiania mszy. Jedne ze źródeł podają, że zginął z rąk siepaczy królewskich, inne wskazują na to, że to sam król wymierzył mu śmiertelny cios. Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława przypada na 8 maja.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Stanisława jest 8 maja, jednak swoje święto obchodzi on także m.in. 13 listopada.