Imieniny Marii

Data Popularność
2. kwietnia
3. maja
22. lipca
4. sierpnia
15. sierpnia Najczęściej obchodzone
25. października
16. listopada
Wyślij życzenia imieninowe

Maria - znaczenie imienia

Maria to imię biblijne, wywodzące się z hebrajskiego imienia Miriam. Na gruncie polskim imię to pojawiło się dość szybko, jednak aż do XIX w. nie było ono nadawane dziewczynkom. Zamiast tego stosowano poboczne formy tego imienia, jak na przykład Maryna. Imię Maria (jako drugie) noszą również mężczyźni oraz duchowni. Obecnie imię Maria jest w czołówce najchętniej nadawanych imion dziewczynkom w Polsce. Jaką osobą jest Maria? Przede wszystkim pracowitą i noszącą pomoc innym, dlatego doskonale odnajduje się w zawodach wymagających kontaktów z innymi ludźmi oraz mającymi na celu pomoc potrzebującym. Marię wyróżnia empatia, jednak bywa ona czasami uparta. Niechętnie dzieli się swoimi uczuciami, ale potrafi stworzyć ciepły, kochający dom.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Maria to: Marysia, Marynia, Maryś.

 

Znane osoby noszące imię Maria:

Maria Konopnicka – polska pisarka

Maria Kaczyńska – żona byłego prezydenta RP

Maria I Stuart – królowa Szkocji

Maria Skłodowska-Curie – polska naukowiec, laureatka Nagrody Nobla

 

Imię Maria w innych językach:

Mary (ang.), Marie (fran.), Maria (niem., łac.)

 

Patronka

Wykaz osób świętych i błogosławionych liczy wiele osób o imieniu Maria, jednak największą czcią i popularnością cieszy się oczywiście św. Maria – matka Jezusa Chrystusa, żona św. Józefa. Maryja z Nazaretu żyła w latach 20 p.n.e. - 30 n.e. Już jako młoda dziewczyna złożyła śluby czystości. Pewnego razu objawił się jej Archanioł Gabriel i przepowiedział jej przyszłość. Maria stała się żoną św. Józefa i urodziła Jezusa. Była świadkiem pierwszego cudu Chrystusa, brała udział również w weselu w Kanie Galilejskiej. W trakcie ukrzyżowania Jezusa stała pod jego krzyżem. Ostatnie lata życia spędziła w Efezie. Św. Maria jest darzona ogromnym kultem, czego dowodem są liczne święta maryjne obchodzone w trakcie roku liturgicznego. Św. Maria jest patronką m.in. matek. Jej wspomnienie liturgiczne przypada m.in. na 15 sierpnia.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Marii jest 15 sierpnia. Swe święto obchodzi ona także m.in. 3 maja i 16 listopada.