Imieniny Jacka

Data Popularność
10. lutego
16. marca
4. lipca
17. lipca
17. sierpnia Najczęściej obchodzone
11. września

Jacek - znaczenie imienia

Jacek to imię męskie mające swe korzenie w greckim słowie „hyakinthos” (hiacynt), słowo to z kolei pochodzi od łacińskiej formy imienia Hiacynt. W Polsce imię to początkowo było znane pod formą Jacenty. Jacek to jedno z najpopularniejszych imion męskich nadawanych w naszym kraju. Zgodnie z charakterystyką tego imienia Jacek to osoba bardzo towarzyska, lubiąca być w centrum uwagi. To ekstrawertyk, które nie znosi porażek, choć potrafi wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Jacek uwielbia towarzystwo kobiet, ale gdy znajdzie tę jedyną, staje się wiernym i troskliwym partnerem, mającym na uwadze dobro rodzinne. W pracy ceni sobie niezależność.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Jacek to: Jacuś, Jacio, Dżak, Jacko, Jaculka.

 

Znane osoby noszące imię Jacek:

Jacek Cygan – polski tekściarz

Jacek Krzynówek – polski piłkarz

Jacek Braciak – polski aktor

Jacek Kaczmarski – polski poeta i piosenkarz

 

Imię Jacek w innych językach:

Jacinto (hiszp.), Hyacinthus (łac.), Hyacinth (ang.)

 

Patron

św. Jacek Odrowąż – polski duchowny, jeden z pierwszych dominikanów w Polsce. Św. Jacek żył na przełomie XII i XII w. Podczas podróży do Rzymu poznał św. Dominika i pod jego wpływem dołączył do zakonu dominikanów. W trakcie życia odbył wiele wypraw misyjnych, głównie na wschód. Był założycielem wielu klasztorów dominikanów w Polsce i na świecie. Został kanonizowany w 1594 roku. Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 17 sierpnia.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Jacka jest 17 sierpnia, jednak swoje święto Jacek obchodzi również m.in. 4 lipca czy 10 lutego.

 

Popularne Kategorie

Spis imion