Imieniny Wiktorii

Data Popularność
1. lutego
20. maja
21. sierpnia
26. października
15. listopada
23. grudnia Najczęściej obchodzone

Wiktoria - znaczenie imienia

Imię Wiktoria wywodzi się z łacińskiego słowa „victoria” oznaczającego zwycięstwo. Męską wersją imienia jest Wiktor. W Polsce imię Wiktoria jest stale w czołówce najchętniej nadawanych imion dziewczynkom. Wiktoria to osoba ceniąca sobie spokojne życie, bez problemów i kłopotów. Ma wąskie, ale oddane grono przyjaciół, którzy doskonale ją rozumieją. Charakter Wiktorii jest zagadką dla mężczyzn, jednak zdecydowanie wartą rozwiązania. Mimo iż nie potrafi zbyt dobrze okazywać uczuć, to jest osobą bardzo czułą i troskliwą. W pracy rzetelnie wypełnia swe obowiązki, unika zadań, w których trzeba wykazać się zdolnościami przywódczymi.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Wiktoria to: Wiki, Wika, Wicia, Wiktusia, Wikuś.

 

Znane osoby o imienia Wiktoria:

Victoria Beckham – brytyjska piosenkarka i projektantka ubrań

Wiktoria Gąsiewska – polska aktorka

Wiktoria Padlewska – polska pisarka

Wiktoria – królowa Wielkiej Brytanii (1819-1901)

 

Imię Wiktoria w innych językach

Victoire (fran.), Vittoria (wł.), Victoria, Vicky (ang.), Viktoria (niem.).

 

Patronka

św. Wiktoria – pochodząca z Sabiny koło Rzymu chrześcijańska męczennica i dziewica. Na temat jej życia wiadomo niewiele, a część z przekazów stanowi połączenie kilku legend. Najprawdopodobniej św. Wiktoria zmarła w wyniku prześladowań chrześcijan w III lub na początku IV w. w Rzymie. Jedna z legend mówi jednak o odmówieniu oddania czci pogańskiemu bożkowi i odmowie zamążpójścia pewnemu poganinowi, co spowodowało jego gniew i skazanie Wiktorii na śmierć. Św. Wiktoria jest patronką Łowicza. Początkowo wspomnienie liturgiczne świętej przypadało na 23 grudnia, obecnie jest to data 10 lipca.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Wiktorii jest 23 grudnia, ale swe święto obchodzi ona także m.in. 1 lutego i 20 maja.

Popularne Kategorie

Spis imion