Imieniny Małgorzaty

Data Popularność
18. stycznia
22. lutego
25. marca
27. maja
10. czerwca
20. lipca
27. sierpnia
17. października Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Małgorzata - znaczenie imienia

Imię Małgorzata wywodzi się z greckiego słowa „margarites” oznaczającego perłę. W Polsce imię to zyskało popularność w średniowieczu, o czym mogą świadczyć liczne zapiski z XIII i XIV w. Małgorzata to wciąż jedno z najchętniej nadawanych imion dziewczynkom w Polsce. Zgodnie z charakterystyką tego imienia, Małgorzaty to osoby uprzejme i towarzyskie, ceniące sobie również spokojne życie rodzinne. Bardzo często Małgorzaty cechuje zmienny charakter, jednak dzięki swojej życzliwości szybko zjednują sobie ludzi.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Małgorzata to: Małgosia, Małgośka, Małgonia, Gosia, Gośka, Gocha, Gosiek, Gosinek.

 

Znane osoby noszące imię Małgorzata:

Małgorzata Foremniak – polska aktorka

Małgorzata Kożuchowska – polska aktorka

Małgorzata Musierowicz – polska pisarka

Margaret Thatcher – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990.

 

Imię Małgorzata w innych językach:

Marguerite (fran.), Margarita (łac.), Margaret (ang.), Margarete (niem.)

 

Patronka

Św. Małgorzata Maria Alacoque. Urodzona w 1647 roku we Francji, córka notariusza i sędziego. Już jako kilkuletnia dziewczynka złożyła śluby czystości i marzyła o służbie Bogu. Swoje plany zrealizowała dopiero jako 24-letnia kobieta, kiedy wstąpiła do Sióstr Nawiedzenia w Paray-le-Monial. W trakcie swego życia kilkukrotnie doświadczyła objawienia Jezusa Chrystusa, który powierzył jej misję utworzenia nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego. Małgorzata zmarła 17 października 1690 roku. Została beatyfikowana przez papieża Piusa IX w 1864 roku i kanonizowana przez papieża Benedykta XV w 1920 roku. Liturgiczne wspomnienie św. Małgorzaty obchodzono 17 października. Od 1969 roku data ta uległa zmianie na 14/16 października.

Inne patronki: Św. Małgorzata – królowa Szkocji, Św. Małgorzata Węgierska, Św. Małgorzata z Kortony.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Małgorzaty jest 17 października. Swe święto Małgorzaty mają również m.in. 18 stycznia, 22 lutego, 25 marca, 27 maja, 10 czerwca, 20 lipca i 27 sierpnia.