Imieniny Damiana

Data Popularność
23. lutego
12. kwietnia
4. maja
14. lipca
26. września Najczęściej obchodzone
26. października
14. listopada

Damian - znaczenie imienia

Damian to imię męskie mające swe korzenie w języku greckim. Najprawdopodobniej pochodzi od imienia greckiej bogini Damii. W Polsce imię Damian było już znane w czasach średniowiecza i występowało pod różnymi pobocznymi formami, jak m.in. Doman czy Damijan. Zgodnie z charakterystyką tego imienia Damian jest osobą towarzyską i lubianą, mimo to jest typem domatora i przywiązuje dużą uwagę do szczęścia rodzinnego. Woli wieść spokojne życie bez problemów, a w sferze zawodowej unika rywalizacji i kłopotów. To rzetelny i dowcipny pracownik, na którego zawsze można liczyć.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Damian to: Damianek, Damianuś.

 

Znane osoby noszące imię Damian:

Damian Lewis – brytyjski aktor

Damian Zieliński – polski sportowiec

Damian Ukeje – polski piosenkarz

Damian Gorawski – polski piłkarz

 

Imię Damian w innych językach:

Damianus (łac.), Damiano (wł.), Damian (fran.), Damian, Damon (ang.).

 

Patron

św. Damian – brat Kosmy, chrześcijanin i męczennik. Św. Damian pochodził z Cyru, był pobożnym i wrażliwym na ludzką krzywdę człowiekiem. Wraz z bratem byli lekarzami, którzy zasłynęli z tego, że leczyli wszystkich ludzi, nawet pogan, a za swoje usługi nie pobierali zapłaty. Bracia zginęli śmiercią męczeńską 29 września 303 roku. Na ten dzień przypada ich wspomnienie liturgiczne. Św. Damian i św. Kosma są patronami m.in. lekarzy, aptekarzy i chirurgów.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Damiana jest 29 września, ale swoje święto obchodzi on także m.in. 12 kwietnia.

Popularne Kategorie

Spis imion