Imieniny Krzysztofa

Data Popularność
2. marca
5. marca
15. marca
14. kwietnia
21. maja
25. lipca Najczęściej obchodzone
20. sierpnia
23. września
31. października
Wyślij życzenia imieninowe

Krzysztof - znaczenie imienia

Imię Krzysztof wywodzi się od greckiego „Christophoros” („Christos” - Chrystus, „phero” - nieść), które w tłumaczeniu oznacza tego, który nosi w sobie Chrystusa, wyznaje go. W Polsce imię to pojawiło się już w czasach starożytnych, a cieszyło się dużą popularnością zwłaszcza w XV w. wśród arystokracji. Początkowe formy imienia Krzysztof to m.in. Krzysztopór, Krzysztopor czy Krzyst. Zgodnie z charakterystyką imienia Krzysztof jest osobą aktywną, lubiącą wszelkie nowości. To mężczyzna lojalny, ale także uparty, ceniący sobie pozycję lidera. Krzysztof świetnie sprawdza się w roli ojca, jest również wiernym partnerem.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Krzysztof to: Krzyś, Krzychu, Krzysiek, Krzysiunio, Krzysio, Krzysieńko, Kris, Kszyszunia.

 

Znane osoby noszące imię Krzysztof:

Krzysztof Cugowski – polski piosenkarz

Krzysztof Hołowczyc – polski kierowca rajdowy

Chris Evans – amerykański aktor

Chris Cornell – amerykański piosenkarz i autor tekstów

 

Imię Krzysztof w innych językach:

Christophorus (łac.), Chris, Christopher (ang.), Christoph (niem.), Christophe (franc.)

 

Patron

Św. Krzysztof – męczennik, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. O życiu św. Krzysztofa dowiadujemy się głównie z legend. Był on przedstawiany jako olbrzym o ogromnej sile. Służył cesarzowi, następnie szatanowi, aby na koniec przyjąć wiarę chrześcijańską i żyć cnotliwie. Mieszkał nieopodal rzeki, a jego siła pozwalała mu na przenoszenie przez jej silny nurt ludzi oraz przedmiotów. Pewnego razu przenosił na swych barkach młodego Jezusa, który przepowiedział mu męczeńską śmierć. Tak też się stało – cesarz Decjusz kazał schwytać Krzysztofa, aby ten wyrzekł się swej wiary. Krzysztof nie wyrzekł się Boga i zmarł w wyniku tortur ok. 250 roku. Jego kult rozwinął się silnie w V w. Św. Krzysztof jest uznawany przede wszystkim za patrona podróżujących – żeglarzy czy kierowców. Jego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone 25 lipca.

Inni patroni: św. Krzysztof Magallanes Jara – meksykański męczennik, bł. Krzysztof od św. Katarzyny, bł. Krzysztof – dominikanin, męczennik.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Krzysztofa jest 25 lipca.