Imieniny Tadeusza

Data Popularność
26. marca
12. czerwca
28. października Najczęściej obchodzone
29. grudnia

Tadeusz - znaczenie imienia

Korzenie imienia Tadeusz sięgają języka aramejskiego, a dokładniej słowa „tadda” oznaczającego kogoś odważnego, godnego czci. W Polsce imię Tadeusz było już znane od czasów średniowiecza, a na jego wzrost popularności miały wpływ m.in. literatura oraz wybitne historyczne postaci noszące właśnie to imię, w tym Tadeusz Kościuszko. Jakim mężczyzną jest Tadeusz? To osoba towarzyska, choć potrafiąca zrazić do siebie przyjaciół poprzez wygłaszanie niezbyt miłych uwag na ich temat. Tadeusz jest troskliwą głową rodziny, mimo iż okazywanie uczuć nie zawsze wychodzi mu dobrze. Osoba o tym imieniu jest bardzo wrażliwa na swoim punkcie i nie lubi krytyki. Jeśli chodzi o życie zawodowe, to Tadeusz stanowi przykład odpowiedzialnego pracownika, chętnie też podejmuje się działań wymagających zdolności przywódczych.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Tadeusz to: Tadek, Tadzia, Tadzik, Tadeuszek.

 

Znane osoby noszące imię Tadeusz:

Tadeusz Borowski – polski poeta

Tadeusz Kościuszko – polski generał

Tadeusz Drozda – polski satyryk

Tadeusz Gajcy – polski poeta, żołnierz AK

 

Imię Tadeusz w innych językach:

Thaddaeus (łac.), Tadeo (hiszp.), Thaddeus (ang.).

 

Patron

św. Juda Tadeusz – jeden z Dwunastu Apostołów. Św. Juda był bratem Jakuba, swoje życie poświęcił na głoszenie wiary chrześcijańskiej. Przypisuje mu się także autorstwo „Listu Judy”. Został skazany na śmierć męczeńską ok. 80 roku w Persji. Św. Juda Tadeusz jest patronem spraw beznadziejnych, jego relikwie znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Wspomnienie liturgiczne św. Judy Tadeusza przypada na 28 października.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Tadeusza jest 28 października, ale swe święto obchodzi on także m.in. 26 marca i 29 grudnia.

 

Popularne Kategorie

Spis imion