Imieniny Janusza

Data Popularność
24. czerwca
29. sierpnia
21. września
21. października
21. listopada Najczęściej obchodzone

Janusz - znaczenie imienia

Janusz na gruncie języka polskiego stanowi zdrobnienie imienia Jan. W Polsce imię to pojawiło się już w XII w. i szybko stało się samodzielnym imieniem i zyskiwało na popularności. Jakie cechy charakteru można przypisać Januszowi? Zazwyczaj to osoby pewne siebie i bardzo towarzyskie. Janusz to mistrz anegdot i człowiek pełen energii. Niestety, czasami może być odbierany jako osoba arogancka. Janusz nie lubi rutyny, natomiast lubi dominować – zarówno w pracy, jak i w domu. Dużo wymaga i może być surowy, jednak pozostaje wiernym partnerem i oddanym ojcem. Lubi podróże i przygody, więc z nim na pewno nie można narzekać na nudę.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Janusz: Januszek, Jasiu, Jasiek.

 

Znane osoby noszące imię Janusz:

Janusz Głowacki – polski pisarz

Janusz Korwin-Mikke – polski polityk

Janusz Radek – polski piosenkarz

Janusz Gajos – polski aktor

 

Imię Janusz w innych językach:

Brak bezpośrednich odpowiedników imienia Janusz, zazwyczaj są to formy związane z imieniem Jan, jak m.in. Jean, John czy Johann.

 

Patron

Wiele źródeł wskazuje na św. Janusza z Uppsali, choć niektórzy podają w wątpliwość wiarygodność jego kanonizacji i pozostają przy określeniu błogosławiony. Janusz z Uppsali był misjonarzem i polskim dominikaninem, towarzyszem Jacka Odrowąża. Wspólnie wyjechali do Szwecji, gdzie zajmowali się nawracaniem niewiernych i budowaniem klasztorów, a Janusz został prymasem Szwecji.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Janusza jest 21 listopada.

Popularne Kategorie

Spis imion