Imieniny Izabeli

Data Popularność
23. lutego Najczęściej obchodzone
16. marca
14. kwietnia
14. lipca
31. sierpnia
3. września
10. września

Izabela - znaczenie imienia

Imię Izabela pochodzi od mającego hebrajskie korzenie imienia Jezabel. W Polsce imię to pojawiło się pod wpływem języka francuskiego, a forma Izabela była równie częsta jak Izabella. Obecnie stosuję się pisownię z jednym „l”. Kobieta o imieniu Izabela jest bardzo dobrze zorganizowana. Charakteryzuje ją duża klasa i kultura, bez problemu potrafi dostosować się do otaczających ją osób. Z drugiej strony Izabela nie ma problemu z okazywaniem swoich uczuć, zwłaszcza w gronie rodzinnym. Jest niezwykle troskliwa i kochająca, dobrze wywiązuje się z roli pani domu. Lubi luksusy i ostrożnie wybiera swojego partnera życiowego.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Izabela: Iza, Izia, Izuńcia, Izunia, Izka.

 

Znane osoby noszące imię Izabela:

Izabela Trojanowska – polska aktorka i piosenkarka

Izabela Scorupco – polska aktorka i modelka

Izabela Janachowska – polska tancerka i osobowość telewizyjna

Isabella Rossellini – włoska aktorka i modelka

 

Imię Izabela w innych językach:

Isabella (łac.), Isa, Isabella (niem.), Isabella, Isabel (ang.), Isabelle (fran.).

 

Patronka

św. Izabela Aragońska, znana bardziej jako Elżbieta Aragońska – królowa Portugalii. W tym miejscu warto jednak wspomnieć bł. Izabelę Francuską – siostrę króla Francji, św. Ludwika IX. Izabela poświęciła całe swoje życie służbie Bogu, odmawiając kilkukrotnie zamążpójścia. Odznaczała się ogromną pobożnością oraz ascezą, powołała do życia klasztor w Longchamp. Zmarła w 1270 roku, przez ostatnie lata życia z godnością znosząc ciężką chorobę. Uznana za błogosławioną w 1521 roku. Jej wspomnienie liturgiczne przypada na 23 lutego.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Izabeli jest 23 lutego. Swoje święto obchodzi ona także m.in. 16 marca czy 14 kwietnia.

Popularne Kategorie

Spis imion