Imieniny Wojciecha

Data Popularność
23. kwietnia Najczęściej obchodzone
12. czerwca
24. lipca
20. października
Wyślij życzenia imieninowe

Wojciech - znaczenie imienia

Imię pochodzenia słowiańskiego, oznaczającego „tego, któremu walka sprawia radość”. W Polsce imię Wojciech pojawiło się w XII w. Do dnia dzisiejszego jest chętnie nadawane chłopcom. Osoba nosząca imię Wojciech jest życzliwa innym, ale równocześnie bardzo nieufna, przez co ma wąskie grono przyjaciół. Wojciech to doskonale zorganizowany i zaradny pracownik. W relacjach z płcią przeciwną jest skryty i rzadko okazuje uczucia, miewa także problemy z dochowaniem wierności partnerce.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Wojciech: Wojtek, Wojtuś, Wojtunio.

 

Znane osoby noszące imię Wojciech:

Wojciech Fibiak – polski tenisista

Wojciech Jagielski – polski dziennikarz

Wojciech Cejrowski – polski dziennikarz, podróżnik

Wojciech Mecwaldowski – polski aktor

 

Imię Wojciech w innych językach:

Vojtechus (łac.).

 

Patron

św. Wojciech z Pragi – urodzony ok. 956 roku, biskup Pragi i członek zakonu benedyktyńskiego w Rzymie. Część swego życia poświęcił na działalność misyjną. Podczas jednej z wypraw przybył do Polski i chciał udać się na tereny plemienia Prusów. Niestety, zginął śmiercią męczeńską, przebity kilkoma włóczniami. Bolesław Chrobry sprowadził jego ciało do Gniezna. Św. Wojciech jest pierwszym patronem Polski. Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 23 kwietnia.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Wojciecha jest 23 kwietnia, swe święto obchodzi on również m.in. 20 października.