Imieniny Felicjana

Data Popularność
24. stycznia Najczęściej obchodzone
9. czerwca
20. października
29. października

Felicjan - znaczenie imienia

Imię Felicjan pochodzi od łacińskiego słowa „felix”, które oznacza „szczęśliwy”. Na gruncie polskim występowało ono początkowo obok imienia Feliks. Jakie cechy charakteru można przypisać Felicjanowi? Zazwyczaj jest on skromnym człowiekiem, który ciężko pracuje i wytrwale dąży do celu. Felicjan unika kłótni, plotek, woli się skupić na tym, co dobre. Ma obok siebie lojalnych przyjaciół, z którymi chętnie udaje się w podróże, biesiaduje czy ogląda mecze piłki nożnej. Felicjan potrafi oczarować każdą kobietę swoimi nienagannymi manierami, to prawdziwy dżentelmen. Sprawdza się w roli ojca – kocha dzieci i chętnie spędza z nimi czas.

 

Przykładowe zdrobnienia imienia Felicjan to: Felek, Felicjanek, Felicjanuś.

 

Znane osoby noszące imię Felicjan:

Felicjan Feliński – polski aktor teatralny

Felicjan Andrzejczak – polski muzyk i wokalista

Felicjan Faleński – polski poeta, dramatopisarz

 

Imię Felicjan w innych językach:

Felicianus (łac.), Feliciano (hiszp., wł.)

 

Patron

Św. Felicjan z Foligno – według przekazów żył w II lub III wieku. Był pierwszym biskupem Foligno, brał udział w wyprawach misyjnych. Zmarł śmiercią męczeńską. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 24 stycznia. Do atrybutów św. Felicjana z Foligno zalicza się paliusz, natomiast sam święty jest patronem m.in. Umbrii.

 

Imieniny: najpopularniejszą datą imienin Felicjana jest 24 stycznia, swe święto obchodzi on także m.in. 20 października.

 

 

Popularne Kategorie

Spis imion