Dzień Dziecka to doskonała okazja do tego, aby spędzić miło czas z najmłodszymi. W Polsce święto to obchodzone jest 1 czerwca, a jego tradycja sięga lat 50. XX w. Co ciekawe, nieco wcześniej, ponieważ jeszcze przed II wojną światową, w naszym kraju 22 września organizowano Święto Dziecka. Obecnie najmłodsi obchodzą swe święto tylko 1 czerwca. W tym dniu w szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne zabawy, zajęcia czy konkursy sportowe. Dzieci mogą również liczyć na małe niespodzianki od rodziców czy bliskich. Ważną tradycją w Polsce jest Sejm Dzieci i Młodzieży – każdego roku 1 czerwca dzieci wcielają się w posłów i obradują w sejmie.
Jak świętuje się Dzień Dziecka na świecie? Inicjatorem tego święta w 1952 roku była organizacja The International Union For Protection Of Childchood. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na konieczność respektowania praw najmłodszych. Dwa lata później, w 1954 roku ONZ ustaliła swe własne święto na część dzieci, obecnie przypada ono na 20 listopada.
Kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka w poszczególnych krajach? Przykładowo, w Kanadzie i Irlandii święto to przypada na 20 listopada, w Turcji Dzień Dziecka jest obchodzony 23 kwietnia (wspólnie z Dniem Niepodległości), z kolei w Niemczech oficjalną datą święta jest 20 września, jednak większość osób świętuje Dzień Dziecka 1 czerwca. Inaczej sprawa wygląda w Japonii, bowiem tam świętuje się dwukrotnie: 3 marca obchodzone jest Święto Dziewczynek, z kolei chłopcy mają swój wielki dzień 5 maja. We Francji nie ma tradycji świętowania Dnia Dziecka, natomiast 6 stycznia wszyscy mieszkańcy uroczyście obchodzą Dzień Rodziny. W Australii Dzień Dziecka przypada na czwartą środę października. Jak widać Dzień Dziecka może być obchodzony w poszczególnych krajach pod różnymi datami. Ważne jest to, że wydarzeniu przyświeca jeden cel – promować działania na rzecz rozwoju dzieci, przestrzegać praw najmłodszych oraz zapewniać im odpowiednie warunki do życia.