Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, to chrześcijańskie święto ruchome, przypadające między 15 marca a 18 kwietnia. W Polsce nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Święto to jest obchodzone 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień – czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zapiski poświadczające obchody święta pochodzą z IV wieku, z kolei w Polsce Niedziela Palmowa jest obchodzona od czasów średniowiecza.
Tego dnia wierni uczestniczą w mszy świętej, w niektórych miastach w Polsce zachował się także zwyczaj urządzania procesji i inscenizacji, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ważnym elementem tradycji jest przyniesienie do kościoła tzw. palemki wielkanocnej, która symbolizuje odradzające się życie. Wykonuje się ją głównie z gałązek wierzbowych, kwiatów i wstążeczek. Palemki są święcone na początku mszy świętej. W niektórych parafiach przeprowadzany jest także konkurs na najdłuższą palmę.
W Niedzielę Palmową chrześcijanie na całym świecie uczestniczą w procesjach, jednak największą i najbardziej znaną jest ta odbywająca się w Jerozolimie. Uczestniczą w niej wierni z całej świata. Znaną nie tylko w Polsce, ale i na świecie tradycją jest robienie wspominanych już palm. W zależności od kraju, palma wielkanocna może przybierać różne kształty, na przykład krzyża, jak i być stworzona z innego rodzaju materiałów, np. z liści egzotycznych roślin.