Roraty to jedna z katolickich tradycji adwentowych. Pod tą nazwą kryje się msza święta, która jest odprawiana w intencji Najświętszej Maryi Panny w okresie adwentu (pierwszy raz w poniedziałek po pierwszej niedzieli adwentu). Tradycyjnie roraty były odprawiane o wschodzie słońca, co miało związek z czuwaniem i oczekiwaniem na narodzenie Dzieciątka Jezus. Obecnie coraz więcej parafii w Polsce decyduje się na odprawianie rorat wieczorami, aby mogło w nich uczestniczyć więcej wiernych.
Skąd wzięły się roraty? Mają one związek z celebrowaniem Zwiastowania Pańskiego w czasie adwentu. Zwyczaj ten był już znany w V w. Pod obecną formą i nazwą roraty przywędrowały do Polski w XIII wieku z Węgier. Warto dodać, że nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku mszy „Rorate caeli desuper”, co oznacza „Spuśćcie rosę niebiosa”.
Podczas rorat przy ołtarzu zapalana jest biała świeca z niebieską wstążeczką (tzw. roratka), która symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Z kolei uczestniczący we mszy wierni przychodzą do kościoła z zapalonymi lampionami.