Zielone Świątki to nazwa ludowa święta katolickiego. Jest to święto ruchome, przypadające w maju lub czerwcu, zawsze w niedzielę. Data obchodów święta jest ściśle związana z Wielkanocą, ponieważ Zielone Świątki przypadają dokładnie 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
Zielone Świątki to inaczej Święto Zesłania Ducha Świętego lub Pięćdziesiątnica. Nazwy te są związane z wydarzeniem biblijnym – to właśnie w dniu pięćdziesiątnicy po Zmartwychwstaniu Jezusa, do zgromadzonych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Wydarzenie to jest uważane za początek Kościoła, a samo święto Pięćdziesiątnicy należy do grona najstarszych świąt chrześcijańskich.
Skąd wzięła się nazwa Zielone Świątki? Ma ona związek z pogańskimi tradycjami obchodzenia święta wiosny oraz ze słowiańskim świętem Stado. Wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny na wsi przystrajano domy gałązkami i kwiatami, palono ogniska, organizowano pochody i śpiewano pieśni. Do dzisiaj niektóre z tradycji, jak np. palenie dużego ogniska, zachowały się w niektórych regionach Polski.
Zielone Świątki obchodzimy w niedzielę, jednak nie tak dawno święto to trwało dwa dni. Dwudniowe obchody Zielonych Świątek zachowały się w krajach protestanckich, jak m.in. Niemcy, Dania czy Holandia. W Polsce od 1951 roku święto to liczy tylko jeden dzień.