Zakończenie roku szkolnego to moment, na który czekają wszyscy uczniowie. W Polsce zajęcia dydaktyczno-wychowawcze trwają zazwyczaj od 1 września do najbliższego piątku po 20 czerwca. Jednak jeśli dzień przed 20 czerwca jest dniem wolnym ustawowo od pracy, wtedy MEN może zadecydować o przesunięciu daty końca roku szkolnego. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2019 roku, kiedy to zakończenie roku szkolnego przypadało na 21 czerwca, jednak ostatecznie uczniowie otrzymali świadectwa 19 czerwca, dzień przed Bożym Ciałem.
Czy wszyscy uczniowie kończą edukację tego samego dnia? Nie, wyjątkiem są absolwenci szkół ponadpodstawowych, dla których edukacja kończy się w ostatnich dniach kwietnia, przed rozpoczęciem matur. Zarówno w przypadku zakończenia edukacji w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych organizowany jest uroczysty apel szkolny, a uczniowie otrzymują świadectwa, ci najlepsi z nich również nagrody i dyplomy. Tradycją jest również wręczanie kwiatów lub drobnych upominków nauczycielom od dzieci.
Kiedy przypada zakończenie roku szkolnego na świecie? Wszystko zależy od kraju, a nawet jego regionu. Dłuższy rok szkolny obowiązuje uczniów m.in. w Niemczech czy Anglii. Krótsze wakacje od polskich uczniów mają także dzieci z Danii czy Holandii. Warto jednak dodać, że w takich przypadkach uczniowie mają dodatkowe przerwy od nauki w trakcie roku szkolnego. Jedne z dłuższych wakacji mają dzieci we Włoszech czy Hiszpanii. Z kolei uczniowie zamieszkujący półkulę południową udają się na wakacje w... grudniu. Przykładem jest m.in. Brazylia, tam rok szkolny rozpoczyna się w lutym.