Wybory samorządowe to wybory, w których wybieramy członków organów samorządu terytorialnego. Wyborcami mogą być osoby pełnoletnie, będące obywatelami Polski oraz posiadające pełnię praw wyborczych.
Wybory samorządowe są przeprowadzane co 5 lat, w dniu wolnym od pracy. Wyborcy wybierają członków rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. W tym czasie są przeprowadzane również wybory do rad dzielnic i osiedli.
W przypadku wyborów na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast kandydaci, aby zwyciężyć, muszą otrzymać ponad 50% ważnych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie takiego wyniku, przeprowadzana jest druga tura wyborów.
Wybory do rad gmin są przeprowadzane przez gminne i obwodowe komisje wyborcze. Tworzy się tyle okręgów wyborczych, ilu należy wybrać kandydatów, np. dwa okręgi wyborcze, jeśli w wyborach należy wybrać dwóch radnych. Zwyciężają te osoby, które otrzymają największą ilość głosów w danym okręgu wyborczym.
Wybory do rad powiatów i sejmików wojewódzkich są przeprowadzane przez powiatowe i obwodowe komisje wyborcze. W przypadku wyborów do rad gmin z jednego okręgu wyborczego może być wybieranych od 3 do 10 radnych (jest to uzależnione od liczby mieszkańców). W przypadku wyborów do rad powiatów z jednego okręgu wyborczego może być wybieranych od 5 do 15 radnych. Kandydaci nie zwyciężają jednak dzięki największej liczbie głosów wyborców, ponieważ obowiązuje ich system proporcjonalny. Oznacza to, że głosy te są przeliczane na mandaty według reguły d'Hondta.