Niedziela Wielkanocna, inaczej Wielkanoc, to najważniejsze święto w kościele katolickim. Jest to święto ruchome, przypadające w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, czyli między 22 marca a 25 kwietnia. W Polsce dzień ten jest ustawowo wolny od pracy.
Niedziela Wielkanocna ma na celu upamiętniać Zmartwychwstanie Pańskie. Jest to święto radosne, rodzinne. Tradycją tego dnia jest udział w rezurekcji, czyli uroczystej mszy świętej połączonej z procesją do Grobu Pańskiego. W Polsce zwyczaj ten jest znany od XII wieku. Msza rezurekcyjna jest odprawiana o świcie w Niedzielę Wielkanocną lub po zmroku w Wielką Sobotę.
Ważnym zwyczajem tego dnia jest śniadanie wielkanocne, podczas którego spożywa się pokarmy poświęcone dzień wcześniej w kościele. Symbolami Wielkanocy w Polsce są m.in. jajka i baranek. Wspólnie z bliskimi zasiadamy do wielkanocnego stołu, na którym królują takie potrawy, jak m.in. żur czy faszerowane jaja, pieczenie.
Niedziela Wielkanocna to czas radości, a zwyczaje świąteczne są bardzo podobne na całym świecie. W USA symbolem świąt jest jednak nie baranek a króliczek wielkanocny. We Francji w wielu miejscach tradycja świąt zanika, ale dzieci uwielbiają zabawę polegającą na szukaniu czekoladowych jajeczek w ogrodzie. W Skandynawii czy Afryce domu się dekorowane, a w Hiszpanii odbywają się liczne pokazy taneczne. Bardziej tradycyjne i spokojniejsze święta obchodzą Niemcy.