Czas zimowy, inaczej czas środkowoeuropejski, to czas podstawowy. W Polsce oznacza się go następująco: UTC+1, czyli CET. Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada na ostatnią niedzielę października. Wtedy to cofamy wskazówki zegara o godzinę. W Polsce zmiana ta następuje o godzinie 3.00. Warto dodać, że aż do 1995 roku zmiana czasu na zimowy przypadała w Polsce na ostatnią niedzielę września.
Czas środkowoeuropejski jest stosowany np. na większości terenu obecnej UE. W 1916 roku Niemcy po raz pierwszy zdecydowali się na zmianę czasu podstawowego na letni, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. W ślad za nimi poszła m.in. Wielka Brytania i USA. W Polsce pierwsza zmiana czasu zimowego na letni nastąpiła w 1919 roku, później w czasie okupacji hitlerowskiej. Kolejne zmiany czasu miały miejsce w latach 1945-1949, 1957-1964, z kolei od 1977 roku zmiana ta odbywa się już regularnie, co roku.
Czy zmiany czasu nadal będą przeprowadzane? Parlament Europejski zarządził koniec zmian czasu od 2021 roku. Kraje, które dotychczas stosowały zmiany czasu, muszą wybrać strefę czasową (czas zimowy lub czas letni), która będzie obowiązywać w danym kraju przez cały rok. Oprócz Polski zmiany czasu na letni przeprowadza ponad 70 krajów. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu na letni obowiązuje tylko w poszczególnych regionach.