Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, w dzienną rocznicę śmierci św. Mikołaja, biskupa Miry. Urodził się on w III wieku i pochodził z bogatej rodziny. Święty Mikołaj znany był ze swojej pobożności i hojności. Legenda mówi, że pewnej nocy skradł się pod dom biednej rodziny i wrzucił przez okno trzy sakiewki z pieniędzmi. Wszystko po to, aby uratować trzy młode kobiety przed pracą w domu publicznym.
Mikołajki, na cześć św. Mikołaja, to zwyczaj polegający na obdarowywaniu bliskich prezentami. Był on znany już w średniowieczu, jednak wtedy prezenty przynosił św. Mikołaj w szatach biskupa. Obecnie wizerunek św. Mikołaja jest bardziej komercyjny. Od lat 30. XX wieku św. Mikołaj to tak naprawdę starszy pan z białą brodą, w okularach, ubrany w charakterystyczny czerwony strój i czapkę.
W nocy z 5 na 6 grudnia św. Mikołaj pozostawia prezenty w skarpetach, butach lub pod poduszkami grzecznych dzieci i dorosłych. Jeśli ktoś był niegrzeczny w danym roku, może liczyć jedynie na rózgę. Jak wyglądają Mikołajki w poszczególnych krajach? W Hiszpanii prezenty umieszczane są w skarpetach zawieszonych na kominku. W Holandii prezenty przynosi Mikołaj w czarnym kostiumie. W Belgii dzieci pozostawiają paszę dla koni Mikołaja, z kolei w USA sam Mikołaj może liczyć na poczęstunek w postaci ciasteczek i szklanki mleka. We Włoszech prezenty przynosi czarownica Befana, jednak dopiero w Trzech Króli. W Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz w Nowy Rok. Jak widać, co kraj to obyczaj, jednak idea sprawienia komuś niespodzianki pozostaje bez zmian.